rascjepni klin
Kada sjekira za cijepanje dosegne svoje granice, klinovi za cijepanje osiguravaju praktične trupce
Kad god trebate cjepanice za kamin ili želite spremiti drva za druge namjene, posječena drva trebate nacijepati što svježija. S jedne strane, što se dulje suši, to se teže cijepa, a s druge strane smanjuje mu se kalorijska vrijednost jer dolazi do unutarnje truleži. No, ako se posječeno drvo brzo obradi, cjepanice se mogu bolje sušiti, čime se povećava njihova ogrjevna vrijednost.
Postoje različiti načini cijepanja trupaca. Kao alternativu skupom i prostorno zahtjevnom hidrauličnom cjepaču drva, isplati se koristiti sjekiru za cijepanje ili čekić za cijepanje.
Međutim, neke cjepanice ili vrste drva su toliko razgranate ili obrasle da čak i najteži malj koji se cijepa doseže svoje granice. Ovdje stupaju na scenu naši kovani klinovi za cijepanje.
Ogromna snaga kroz poseban dizajn
Klinovi za cijepanje dostupni su u različitim oblicima, veličinama i izvedbama. Njihov poseban dizajn čini ih posebno prikladnima za cijepanje tvrdog drva i metarskih komada. Klinaste površine imaju poseban profil. Bočne “ljuske” sprječavaju iskakanje klina, utori i mreže osiguravaju bolje vođenje, smanjuju otpor i istovremeno povećavaju učinak cijepanja. Kako bismo osigurali da je klin bolje umetnut u drvo prilikom postavljanja, naši klinovi za cijepanje lako se umeću svojim oštrim vrhom i brzo se dobro učvršćuju u drvu zahvaljujući posebnim urezima. Sva ova svojstva klinova za cijepanje osiguravaju da se drvo za ogrjev sa samo nekoliko udaraca može rascijepati na cjepanice praktične, lake za transport i brzo sušenje.
Rotirajući klinovi za cijepanje još su učinkovitiji
Poseban oblik rascjepnih klinova su tzv.rotirajući rascjepni klinovi. Njihov poseban oblik također pomaže u lomljenju drva prilikom cijepanja. Njihovim uvijanjem sila udarca se još učinkovitije prenosi u drvo, jer se učinak cijepanja enormno povećava širim kutom klina
Ispravno koristite klinove za cijepanje
Bez obzira na to koji model u konačnici koristite, primjena klinova za cijepanje uvijek slijedi isti princip: kada radite s velikim drvenim kriškama, nemojte postavljati klin previše u sredinu i pobrinite se da bude poravnat što je moguće paralelnije s vlaknom. Sada ga možete zabijati laganim udarcima čekića – ako je potrebno malim čekićem – dok ne sjedne čvrsto na svoje mjesto. Klin se zatim zabija u drvo teškim čekićem dok se ne raspadne. U idealnom slučaju, trebali biste koristiti poseban čekić za cijepanje koji također ima glavu sjekire na jednoj strani. Na taj način možete – ako je potrebno – pomoći ciljanim udarcima bez potrebe da prečesto mijenjate alat. Ako klin nestane u drvu – što se može dogoditi posebno s metarskim komadima – možete dodati drugi drveni klin dok se drvo ne rascijepi.
Obratite pozornost na sigurnost pri radu s klinovima za cijepanje
Kao i kod svih radova u šumi, isto vrijedi i kod cijepanja klinovima: sigurnost na prvom mjestu! Obratite pažnju na sebe i svoju okolinu. Nosite odgovarajuću zaštitnu odjeću i naočale.
Čekići za cjepanje ili sjekire za cijepanje s PE udarnim glavama nude najveću moguću sigurnost.