Primjena motike
uvod
Motike su neizostavan alat u hortikulturi i vrtlarstvu. Koriste se za rahljenje tla, uklanjanje korova, pripremu jama za sadnju, kopanje rovova ili rezanje korijena. Odabir prave motike i njezina pravilna uporaba može znatno olakšati vrtlarstvo i dovesti do boljih rezultata.
Važni aspekti pri korištenju motika
Duljina ručke i udobnost:
Provjerite leži li vam drška motike dobro u ruci. Duljina drške ovisi o funkciji motike. Drška križne motike ili pijuka kraća je od drške vrtne motike.
Za križne sjekire ili pijuke idealne su duljine drške nešto veće od jednog metra. Drška vrtne motike trebala bi biti duga otprilike 130 do 150 cm. Ručne motike imaju kratke drške, obično 35 – 40 cm.
Motike s okruglim okom ili bolje rečeno motike s ručkom koja je pričvršćena udarnim rukavcima:
Motike s okruglim ušima : Drška motika s okruglim ušima može se mijenjati bez alata. Važno je da je glava kopačice umetnuta čvrsto i čvrsto kako bi se izbjeglo njihanje ili labavljenje glave kopačice.
Motike s udarnim čahurama : Ovdje je ručka pričvršćena drvenim klinom i udarnim čahurama. Glava motike nalazi se na vrhu drške i čvrsto je povezana s njom pomoću drvenog klina i udarnih rukavaca. Za zamjenu ručke potrebno je izbušiti rasterećenje u zabijenom klinu kako bi se glava mogla odvojiti od ručke. Ako se glava na ručki olabavila, obično je dovoljno čekićem zabiti udarne čahure dublje u klin i tako stabilizirati spoj.
Zaključak : Obje vrste motika rade vrlo dobro. Bez rezerve možemo preporučiti obje mogućnosti montaže.
Umetnite ručku motike:
Umetanje motike s okruglim okom : Postavite glavu motike na konusnu dršku i gurnite je do najdebljeg dijela ručke. Zatim glavom motike udarite drškom okomito o drvenu dasku ili gredu koja leži na tlu. Pod kutom od 90 stupnjeva odozgo prema dolje s glavom motike okrenutom prema dolje.
Kada se naiđe na otpor, glava motike se čvrsto povezuje s ručkom. Ovo treba ponoviti nekoliko puta dok se glava motike čvrsto spoji s ručkom. Spoj se može dodatno učvrstiti natapanjem spoja u vodi na nekoliko minuta. Drška se nadima i glava motike čvrsto stoji na mjestu.
Montaža motike s udarnim rukavcima : Postavite ručku na drvenu gredu ili dasku na udobnu radnu visinu. Stavite oko glave motike na dršku. Rubove gornjeg kraja stabljike po potrebi malo odlomite nožem za rezanje kako biste lakše stavili glavicu. Zatim okrenite motiku, postavite glavu na gredu i drvenim čekićem zakucajte dršku ravno, dio po dio, sve dok ne bude u ravnini s ušicom glave. Kada je glava u istoj ravnini s ručkom, zabijte drveni klin i na kraju zabijte čahure za uvlačenje. Ako je potrebno, uklonite sav višak materijala s drvenog klina.
Materijal motike:
Materijal glave : Glave kopača izrađene od kaljenog ugljičnog čelika su izdržljive i robusne. Čvrsti i tvrdi čelik može se lako ponovno naoštriti i može izdržati čak i teške udarce. Glave od nehrđajućeg čelika otporne su na hrđu. Međutim, lomljiviji nehrđajući čelik se lakše lomi nego glava motike izrađena od ugljičnog čelika.
Materijal ručke : Drvene ručke su tradicionalne i udobne za rukovanje. Lako se mogu reciklirati i ne stvaraju problematičan otpad na kraju svog vijeka trajanja, poput ručki od stakloplastike. Jasno pozivamo na korištenje drvenih ručki. Ovdje je čvrsto i elastično drvo jasena ili hikorije provjerena i dobro funkcionirajuća varijanta.
Održavanje i njega:
Čišćenje : Uklonite prljavštinu i dijelove biljaka s motike nakon svake uporabe kako biste spriječili hrđu.
Skladištenje : Motiku čuvati na suhom i nezagrijanom mjestu. U idealnom slučaju, objesite motiku kako biste izbjegli oštećenje ručke ili glave motike od vlage. Čuvanjem u grijanim prostorijama stabljika se suši i gubi elastičnost. Ručka se tada može lakše slomiti nego ako je pravilno uskladištena.
Oštrenje : Po potrebi ponovno naoštrite glavu kopačice.
Podmazivanje: Prije zimskog skladištenja, trebali biste lagano namazati glave motika od ugljičnog čelika. Time se sprječava hrđanje. Ako želite koristiti biljna ulja, laneno ulje je dobra opcija. Time se stvara stabilan zaštitni sloj.
Različite vrste motika i njihova upotreba
Pijuk ili križna sjekira:
Opis : Motika sa čvrstim vrhom i naoštrenom uskom motikom. U pogledu sprijeda, glava motike i drška tvore istoimeni ” križ” .
Primjena : Pijuk se ponajprije koristi za rahljenje kamenitih i siparskih tla. Korijenje se također može prorezati naoštrenom motikom.
Motika korijena:
Opis : S dvije naoštrene motike u okomitom i vodoravnom položaju.
Upotreba : Motika za korijenje savršena je za rezanje i uklanjanje korijenja. Ovom motikom može se prorezati jako korijenje. Također dobro prilagođen za rad u kamenitom i tvrdom tlu.
Odabir putara:
Opis : Pijuk ima čvrsti kovani vrh i široku stranu pijuka.
Primjena : Prvenstveno se koristi u izgradnji alpskih cesta, za izgradnju i održavanje planinarskih staza i za radove čišćenja.
Pijuk za udove ili motike za udove:
Opis : “Hoopoe’s Hoe” je dobio ime po ptici hoopoe sa svojim prepoznatljivim perjem na glavi. Široka strana motike je za kopanje rupa i rovova, druga strana motike je sječivo za lomljenje korijenja.
Upotreba : Idealno za obradu tla s jakim korijenjem. Oštro brušena sjekira siječe čak i snažno korijenje. Tlo se može lako razrahliti motikom. Idealan i za kopanje većih rupa za sadnju.
Motika za čišćenje:
Opis : Motika ima oštro brušenu stranu motike i glavu čekića.
Upotreba : Idealno za rad u teškom i tvrdom tlu i za uklanjanje grmlja, drače i korijenja. Praktična glava čekića može se koristiti za zabijanje jakih čavala ili čak manjih stupova.
Motika za sadnju:
Opis : Motika za sadnju ima naoštrenu stranu motike i oštricu sjekire.
Upotreba : Za čišćenje grmlja, probijanje korijenja i kopanje sadnih jama u tvrdim i kamenitim tlima. Oštro brušena oštrica sjekire također može rezati deblje grane ili masivno korijenje.
Šumarska motika:
Opis : Šumarska motika ima užu, izduženu oštricu motike.
Upotreba : Za pošumljavanje i rad u rasadnicima. Male rupe za sadnju mladih biljaka mogu se napraviti jednim udarcem.
Rezanje nasipa:
Opis : Čvrsta motika sa snažnom glavom.
Upotreba : Za rahljenje kamenih tla, čišćenje padina i mnoge druge zadatke. Motika koja ne smije nedostajati ni u jednom većem vrtu.
Motika za repu:
Opis : Motika za repu ima dužu ručku i oštru oštricu.
Upotreba : Za rahljenje tla, rad u gredicama s povrćem i za suzbijanje korova.
Motika za repu i poljska motika:
Opis : Ove motike imaju široku, čvrstu oštricu i čvrstu ručku.
Koristite : Vrlo pogodan za nagrđivanje tla i berbu korjenastog povrća i usjeva. Čvrsta oštrica olakšava odvajanje čak i teške repe od matične biljke.
Motika za gnojenje, motika za vrt i motika za krš
Opis : Sa čvrstim zupcima i ručkom od jasena.
Upotreba : Za usitnjavanje komposta i stajnjaka te za Rahljenje i prozračivanje zemlje i tla. Za berbu krumpira ili uklanjanje korova.
Vrtne motike / ručne motike
Opis : Male praktične motike s kratkim ručkama.
Upotreba : Za rad u gredicama i povrtnjacima. Za kopanje manjih rupa za sadnju ili plijevljenje.
Zaključak
Odabir prave motike i njezina pravilna uporaba može znatno olakšati rad u vrtu. Razmislite koje radove morate obaviti u vrtu i odaberite odgovarajuću motiku za to. To će vam pomoći da postignete optimalne rezultate u svom vrtu, a uz prave alate posao će biti lak i zabavan.