Upute za odlaganje i povrat
Električni i elektronički uređaji sadrže štetne tvari koje potencijalno mogu ugroziti zdravlje i okoliš, a sadrže i vrijedne resurse koji se uz vašu suradnju mogu reciklirati. Stoga se na kraju radnog vijeka stari električni uređaji moraju skupljati odvojeno od nerazvrstanog komunalnog otpada i ne smiju se odlagati s uobičajenim kućnim otpadom. To je označeno simbolom prekrižene kante za smeće prikazanom ispod, koja se koristi za označavanje električnih uređaja.
Vaša obveza vraćanja starih električnih uređaja
Prema Zakonu o električnoj i elektroničkoj opremi (ElektroG) svaki je potrošač zakonski dužan stare električne uređaje, uključujući svjetla, svjetiljke i ventilatore (osim žarulja sa žarnom niti), zbrinuti na stručan i ekološki prihvatljiv način te ih predati na ovlaštenom sabirnom ili povratnom mjestu. Tamo se besplatno prihvaćaju stari električni uređaji koji se recikliraju na način koji štedi okoliš i štedi resurse. Sabirno-povratna mjesta predaju stare uređaje ovlaštenim tvrtkama za zbrinjavanje, koje prvo provjeravaju mogu li se uređaji obnoviti i ponovno koristiti. Ako ponovna uporaba nije moguća, zagađivači se uklanjaju iz uređaja, a vrijedni resursi se recikliraju.
Sljedeće se posebno ne smije odlagati u kućni otpad:
- Lampe i svjetla
- Kompaktne fluorescentne svjetiljke sa ili bez prigušnice (štedne žarulje)
- Fluorescentne svjetiljke (fluorescentne cijevi)
- Svjetiljke s izbojem (uključujući metalhalogene žarulje)
- LED svjetiljke
- Baterije i punjive baterije
Lako uklonjive lampe moraju se ukloniti prije predaje starog uređaja i odvojenog zbrinjavanja. Isto vrijedi i za stare baterije i akumulatore koji se lako uklanjaju, kao i za one koji nisu u starom električnom uređaju.
Žarulje i halogene žarulje mogu se odlagati u kućni otpad. Ako niste sigurni o kojoj je vrsti lampe riječ, odnesite je na odgovarajuće sabirno mjesto.
Zašto se stari električni uređaji moraju predati na sabirno mjesto?
Električni uređaji sadrže vrijedne resurse, ali i zagađivače. Sabirna mjesta predaju stare uređaje ovlaštenim tvrtkama za zbrinjavanje, koje prvo provjeravaju mogu li se uređaji obnoviti i ponovno koristiti. Stari proizvodi mogu se obnoviti u Idealphall-u. Ako ponovna uporaba nije moguća, sa starim uređajima će se postupati na odgovarajući način. Zagađivači se uklanjaju iz uređaja, a vrijedni resursi se recikliraju. Time se štiti okoliš i sve oskudniji resursi.
Pravilno rukovanje pokvarenim štednim žaruljama
Štedne žarulje sadrže male količine žive, ali one su daleko ispod zakonskih granica i stoga ne predstavljaju opasnost za zdravlje. Međutim, trebali biste poduzeti neke mjere opreza ako se štedna žarulja pokvari:
- Pažljivo pokupite krhotine vlažnom krpom.
- Hermetički ih zapakirajte u plastičnu vrećicu ili staklenku.
- Odnesite ih na mjesto za prikupljanje opasnog otpada.
- Izbjegavajte kontakt s kožom i zatim prozračite prostoriju 20 do 30 minuta.
- Nemojte koristiti usisivač za skupljanje krhotina.
Postupanje s osobnim podacima prilikom zbrinjavanja starih uređaja
Napominjemo da je svaki kupac odgovoran za brisanje osobnih podataka sa starih uređaja koji se zbrinjavaju.
Obveze izvješćivanja i informiranja za proizvođače: https://www.stiftung-ear.de/de/service/statistische-daten/jahres-statistik-mitteilung