Šparoge u podignutoj gredici

Uzgoj šparoga u povišenim gredicama

Uzgoj zelenih šparoga u povišenoj gredici – Stvaranje gredice sa šparogama u vrtu

Šparoga (Asparagus) je višegodišnja zeljasta biljka. Podanak zelenih šparoga trebao bi biti najmanje 20 cm ispod površine tla kako biljka ne bi stradala od mraza.

Zelene šparoge ne zahtijevaju foliju i mnogo ih je lakše i manje radno intenzivne nego bijele šparoge.

Nakon faze berbe šparoge narastu do 2 metra visine. Nježni izdanci s igličastim lišćem ukras su u povrtnjaku.

Sada smo u našem povrtnjaku napravili uzdignutu gredicu za zelene šparoge i nadamo se dobrim urodima u nadolazećim godinama.

Evo nekoliko osnovnih informacija o uzgoju šparoga.

tla:

Posebno su pogodna tla bogata humusom, ali dobre prinose daju i pjeskovita i glinasta tla. Manje su prikladna hladna i mokra tla koja su sklona natopljenju vodom.

Obratite pozornost na pH vrijednost tla; jako kisela tla nisu prikladna. Za šparoge je potrebna pH vrijednost od najmanje 5,5. Biljke šparoga osjećaju se jako ugodno pri pH vrijednosti 6 i višoj. Ako je pH vrijednost preniska, tlo treba vapneniti.

Izbor lokacije:

Šparoge vole sunce. Iz tog razloga za biljke šparoga treba odabrati sunčano mjesto. Šparoge ne treba saditi na dulje zasjenjenim površinama jer se ovdje mogu očekivati ​​znatno manji prinosi. Uglavnom, ako je područje u hladu cijelo jutro ili cijelo poslijepodne, nije pogodno za uzgoj.

Šparoga – Gustoća sadnje:

30 sadnica šparoga sorte Steiniva daju red šparoga od približno 5 m. Ako postoji više redova, razmak u redu mora biti najmanje 1,6 m. Korijenje biljaka šparoga treba biti rašireno poput lepeze.

Životni vijek gredica šparoga

Uz dobru njegu, gredica šparoga može dati dobar prinos i do 15 godina. Nakon toga gredica sa šparogama treba ležati četiri godine ugar ili koristiti za uzgoj salate. Stare biljke šparoga moraju se iskopati.

Gnojidba gredica šparoga:

Prije sadnje biljaka šparoga potrebno je prekopati dobru kompostnu zemlju i dodati dodatnih 350 grama organskog cjelovitog gnojiva na 5 metara reda šparoga.

Nakon toga, u lipnju, kolovozu i zatim ponovno u travnju, gnojite s otprilike 350 grama organskog potpunog gnojiva na 5 metara reda šparoga.

Vrijeme sadnje biljaka šparoga:

Mlade biljke šparoga sade se u travnju do sredine svibnja.

Berba šparoga:

Šparoge se tradicionalno beru do Ivana, 24. lipnja. Nakon toga bi šparoge trebale slobodno rasti kako bi skupile snagu za iduću godinu. Treba napomenuti da je potpuna berba dopuštena tek nakon tri godine.

Prve godine se šparoge ne beru.

U drugoj godini mogu se ubrati 1-2 struka šparoga po biljci.

U trećoj godini šparoge se mogu brati pet tjedana.

U 4. godini berba može trajati do Ivanja.

Prinos šparoga:

S 30 biljaka može se ubrati otprilike 1,5 kg šparoga tjedno u fazi punog prinosa.

Kupite biljke šparoga:

Naše Steiniva biljke šparoga kupili smo u online trgovini farme šparoga Elsholz. Dostava je bila brza, a biljke su bile izvrsne kvalitete. Sadnice šparoga isporučuju se od sredine ožujka do sredine svibnja. Predbilježbe će se primati tijekom preostalog razdoblja.

Uklonite zimski korov:

Kad u jesen odumru nadzemni dijelovi biljke, ljekovito bilje se mora odrezati neposredno ispod površine tla. Biljka se tradicionalno spaljuje. Za to postoji važan razlog: šparogina zlatica, glavni štetnik u uzgoju šparoga, prezimljuje u odumrlom lišću šparoga.

Sjeme biljaka šparoga:

Sjemenke biljaka šparoga su otrovne.

Stvaranje povišene gredice za zelene šparoge:

Prvo je potrebno označiti prikladno mjesto. Odabrali smo gredicu s 30 biljaka, odnosno 5 x 1,2 metra.

Tada se travnjak mora rezati i preokrenuti. Odgovarajuće profesionalne vrtne alate možete kupiti u kovačnici alata Krumpholz u našoj online trgovini . Kompostna zemlja i potpuno organsko gnojivo moraju se zakopati. Ako je tlo kiselo, potrebno je dodati i malo vapna.

Sastavite povišenu gredicu i posadite biljke šparoga:

Zatim je potrebno sastaviti podignuti krevet. Odlučili smo se za povišeni krevet od Cumaru drva i Cumaru drva za kutove. Drvo ima FSC certifikat i dolazi iz održivog šumarstva u Kolumbiji.

Za dužu stranu uzdignute gredice koristili smo daske od 2,74 m i 2,43 m. Za spoj smo koristili kratke dijelove našeg tropskog drva. Važno je da uvijek prethodno bušite, a idealno i upuštate. Drvo je toliko tvrdo da bi vijci inače uzrokovali pucanje podnih dasaka i četvrtastih greda.

Na dno uzdignute gredice treba postaviti zaštitu od voluharica od pocinčane pravokutne žice. Možete ga kupiti u gotovo svakoj željezariji ili Raiffeisen supermarketu. Zatim dodajte tlo za posude i stavite biljke šparoga na tlo.

Sada je uzdignuta gredica ispunjena humusom ili jeftinom zemljom za posude tako da su sve biljke dobro pokrivene. Sve do jeseni zemlja se dodaje stalno iznova dok se podignuta gredica potpuno ne napuni.

Razvoj gredice šparoga tijekom godišnjih doba

Gredica sa šparogama tjedan dana nakon sadnje biljaka šparoga.

Nakon samo tjedan dana, biljke šparoga su izrasle kroz sloj humusa od 10 cm. Mlade biljke su zdrave i vitalne. Stabljike svakim danom postaju primjetno veće. Sada podignutu gredicu treba napuniti s više vreća zemlje za posude.

Tri tjedna nakon sadnje biljaka šparoga

Tijekom jakih noćnih mrazova u drugom tjednu svibnja – do minus 10 stupnjeva u Oberbergischer Kreisu – neki mladi izdanci biljaka šparoga smrzli su do smrti. Međutim, to nije uzrokovalo dublju štetu šparogama. Već sljedećeg dana iz zemlje su ponikle nove mladice.

Uzdignuta gredica sada je gotovo do ruba ispunjena humusom. Sljedeći tjedan posljednje vreće zemlje za posude ići će u podignutu gredicu. Izbojci šparoga rastu vrlo brzo. Prve godine mladice su još dosta tanke, idućih godina mladice će nicati mnogo snažnije.

Šest tjedana nakon sadnje biljaka šparoga

Zelene šparoge izbijaju iz zemlje, a svaki dan se pojavljuju novi izdanci. Na rubove smo posadili mladi radič koji smo uzgojili u našem plasteniku . Prvi izdanci počinju formirati mnogo malih žutih cvjetova. Počinje cvjetanje šparoga.

Četiri mjeseca nakon sadnje biljaka šparoga

U rujnu su se iz ženskih cvatova razvile crvene bobice šparoga. Sjemenke šparoga nalaze se unutar bobica i (blago) su otrovne za ljude.

Informacijski centar Sveučilišne bolnice Bonn navodi da bobice sadrže nekoliko furostanol i spirostanol glikozida, koji mogu dovesti do povraćanja i bolova u trbuhu ako se konzumira 5-7 zrelih bobica. Nakon konzumiranja velikih količina mogu biti potrebne mjere za uklanjanje otrova.

Pet mjeseci nakon sadnje biljaka šparoga

U listopadu listovi biljaka šparoga počinju žutjeti. Hranjive tvari migriraju iz gornjih dijelova biljke u podanak i tamo se skladište tijekom zime za budući rast biljke.

Kada su šparoge slabe i šuplje, pravo je vrijeme za uklanjanje listova. Prerano obrezivanje smanjuje prinose u narednim godinama, dok prekasno obrezivanje može potaknuti bolest.

Istraživački institut Geisenheim pokušao je odrediti optimalno vrijeme za rezanje korova u petogodišnjem pokusu (1990. do 1994.) koristeći sortu ‘Huchels Leistungsauslese’. Tamo se skidanje stabljike početkom studenog pokazalo optimalnim u pogledu naknadnog prinosa.

Međutim, pravo vrijeme za uklanjanje korova također ovisi o vremenskim uvjetima i dotičnoj lokaciji.

Biljka se reže neposredno iznad površine tla oštrim vrtnim škarama. Preostale stabljike u zemlji izvlače se iz zemlje u ožujku laganim okretanjem.

Nakon što skinete listove šparoga, pognojite ih s otprilike 100 grama organskog gnojiva po metru reda šparoga.

Kako bi se izbjegla najezda štetnika i spriječile bolesti, listovi šparoga tradicionalno se spaljuju.

Druge godine travanj i svibanj

Proljeće je zamijenilo zimu i šparoge su iznikle iz podignute gredice. U početku neodlučan, ali do trećeg tjedna travnja s koncentriranom snagom i pun soka.

U prvom tjednu svibnja beru se prve šparoge i peku se na vatri s maslacem i prstohvatom smeđeg šećera.

Spargel grillen

Okus štapića je odličan.

Ne znam je li do svježine, raznolikosti ili zemlje, ali ove stabljike su daleko najbolje koje smo ikad jeli. Nevjerojatno sočno i aromatično. Mješavina je to bijelih i zelenih šparoga, ali samo najbolje od obje.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)