Šumarska ili cijepajuća sjekira? Razlike i ispravna primjena!
Šumarska sjekira ili sjekira za cijepanje – razlike, ispravna upotreba i posebne značajke
Bilo da se radi o sječi drva za ogrjev, šumarskim radovima ili u kućnom vrtu – sjekire su stoljećima bile jedan od najvažnijih alata čovječanstva. Dvije vrste su posebno u središtu obrade drveta: šumarska sjekira i sjekira za cijepanje . Ali koja je sjekira prikladna za koji zadatak? Koje su razlike? I na što treba obratiti pažnju prilikom kupnje? U ovom članku saznat ćete sve o primjeni, značajkama i pravilnom rukovanju ove dvije vrste sjekira.
1. Što je šumarska sjekira?
Šumarska sjekira , poznata i kao univerzalna ili sjekira za sječu, alat je posebno dizajniran za sječu drveća i orezivanje grana. Uglavnom se koristi u šumarstvu, ali je i svestran alat izvan toga.
Karakteristike šumarske sjekire:
Tanka, oštra oštrica: Omogućuje precizne rezove preko godova drva (npr. prilikom sječe).
Izdužena glava: Glava sjekire je često uska i izdužena kako bi prodrla duboko u drvo.
Oštrica: Oštrica šumarske sjekire brušena je pod oštrim kutom rezanja od 20 – 25 stupnjeva. Oštrina noža je bitna za performanse sjeckanja.
Težina: Glave šumskih sjekira obično teže između 1 i 1,6 kilograma. Šumarske sjekire koje prodajemo najčešće imaju težinu glave od 1,25 kg.
Duljina drške: Drška je obično dugačka između 60 i 80 centimetara i pruža dobru polugu. Lakše sjekire imaju kraću dršku, a teže sjekire opremljene su dužom drškom.
Materijal drške: Drške su obično izrađene od jasena ili hikorija.
Ručke od jasena su čvrste i elastične. Drveni jastuci ublažavaju udarce na način koji je nježan za zglobove. Potpuni lom drške od jasena je prilično rijedak, ali se događa kada se drvo osuši. Ručke od jasena su jeftinije od ručki od hikorija.
Hikkori je sjevernoameričko drvo iz roda oraha. Drvo je savršeno za ručke koje su izložene velikim opterećenjima. Čvrst je, fleksibilan, elastičan i dobro apsorbira jake udarce. Zbog dugih drvenih vlakana može podnijeti znatno veća opterećenja od već stabilnog drva jasena. Ručke od hikorija se gotovo nikad potpuno ne slome i stoga nude sigurnosnu prednost u odnosu na ručke od jasena.
Neki modeli imaju udarnu površinu: Neki modeli imaju površinu na stražnjoj strani za zabijanje klinova za cijepanje.
Područja primjene:
Sječa drveća
Obrezivanje debla
Cijepanje drva poprečno
2. Što je sjekira za cijepanje?
Sjekira za cijepanje , koja se u posebno teškim verzijama naziva i čekić za cijepanje , posebno je dizajnirana za cijepanje drva duž vlakana. Koristi se posebno u proizvodnji ogrjevnog drva.
Karakteristike sjekire za cijepanje:
Široka, klinasta oštrica: Težina i oblik osiguravaju da sjekira cijepa i razdvaja drvo.
Teška glava: Sjekire za cijepanje obično teže između 1,25 i 3 kilograma. Sjekire za cijepanje koje prodajemo najčešće imaju težinu glave od 2 kg.
Oštrica: Oštrica sjekire za cijepanje ima robusno brušenje s kutom od 25 – 30 stupnjeva. Oštrina oštrice nije toliko važna kao kod šumarske sjekire. Tupi kut rezanja je manje osjetljiv od oštrog kuta.
Duljina stabljike: Stabljika je obično dugačka između 60 i 90 centimetara. Lakše sjekire za cijepanje imaju kraću dršku, a teže sjekire za cijepanje ili čekići za cijepanje opremljeni su dužom drškom sjekire.
Materijal drške: Drške su obično izrađene od jasena ili visokokvalitetnog hikorija .
Neki modeli imaju udarnu površinu: Neki modeli imaju površinu na stražnjoj strani za zabijanje klinova za cijepanje.
Područja primjene:
Cijepanje drva za ogrjev
Rezanje srednjih do velikih komada drva
Priprema drva za skladištenje ili sušenje
3. Najvažnije razlike između šumarskih sjekira i sjekira za cijepanje
značajka | Šumarska sjekira | sjekira za cijepanje |
---|---|---|
Oblik oštrice | Tanak, oštar, izdužen | Širok, klinastog oblika |
Težina | Lakši (1 – 1,6 kg) | Teži (1,25 – 3 kg) |
Duljina ručke | 60 do 80 cm | 60 do 90 cm |
Područje primjene | Preko vlakana (npr. sječa) | Uzduž vlakana (npr. pukotine) |
nazad | Površina čekića | Površina čekića |
Ciljna skupina | Šumarski radnik, drvodjelac, krajobrazni arhitekt | vlasnik kamina |
4. Savjeti za primjenu: Kako pravilno koristiti sjekiru
Kako pravilno koristiti šumsku sjekiru:
Sigurno uporište: Pazite da čvrsto stojite na tlu. Stabilan stalak povećava preciznost.
Ciljani udarci: Koristite križne rezove u V-uzorku za precizno rezanje drva.
Zaštitna odjeća: Ako pogriješite ili se poskliznete, bez zaštite možete se ozbiljno ozlijediti. Stoga nosite zaštitnu odjeću (npr. hlače otporne na rezanje, kacigu).
Redovito oštrenje: Oštra oštrica je neophodna za šumarsku sjekiru. Sjeckanje poprečno na vlakna je zadovoljstvo samo s doista oštrom oštricom.
Kako pravilno koristiti sjekiru za cijepanje:
Cijepanje na drvenom bloku : Uvijek radite na podignutom i širokom drvenom bloku kako biste postigli ispravnu radnu visinu i povećali sigurnost u slučaju pogrešaka.
Pazite na godove: Režite duž prirodnih godova – na taj način možete cijepati brzo i uz malo sile. Šumarski radnici kažu: “Drvo puca kao ptica kad sere!”
Preciznost iznad snage: Usredotočite se na precizne udarce, a ne na grubu silu.
Ako je potrebno, upotrijebite klinove za cijepanje: Za posebno tvrdo, čvorasto ili razgranato drvo, pomoći će klin zabijen čekićem ili batom za cijepanje.
5. Savjet za kupnju: Na što treba obratiti pozornost?
Za šumarsku sjekiru:
Materijal drške: Tradicionalne drvene drške (npr. jasen ili hikori) nude dobar hvat i ne ostavljaju otpad na kraju vijeka trajanja sjekire.
Neklizajuća ručka: Ergonomska, neklizajuća ručka posebno je važna za siguran rad. Stoga nikada ne radite po kiši ili s mokrom drškom sjekire.
Proizvođač : Marke poput Krumpholza ili Gränsforsa stoje za visoku kvalitetu i kuju glave sjekira od čvrstog i visokokvalitetnog ugljičnog čelika na tradicionalan način.
Za sjekiru za cijepanje:
Težina i veličina: Žene i starije osobe preferiraju korištenje lakših sjekira za cijepanje s kraćim drškama. Za cijepanje velikih i teških kriški drveća, teški čekići za cijepanje su pravi izbor.
Neklizajuća ručka: Ergonomska, neklizajuća ručka posebno je važna za siguran rad. Stoga nikada ne radite po kiši ili s mokrom drškom sjekire.
Oblik glave: Glava mora biti klinastog oblika. To stvara efekt cijepanja kada se drvo udari i drvena vlakna se kidaju duž svoje duljine.
6. Briga i sigurnost
Očistite nakon upotrebe: Uklonite smolu, prljavštinu i vlagu nakon svake upotrebe.
Održavajte oštrinu: Redovito oštrenje brusnim kamenom je neophodno, posebno za šumarske sjekire.
Čuvajte na suhom mjestu: Sjekiru čuvajte na suhom i hladnom mjestu, idealno sa štitnikom za oštricu.
Nosite zaštitnu odjeću: Zaštitna odjeća može zaštititi od ozbiljnih ozljeda! Kaciga, hlače otporne na rezanje, zaštitne cipele i zaštitne naočale nude visoku razinu sigurnosti.
7. Zaključak: šumarska sjekira ili sjekira za cijepanje?
Pitanje „Šumarska sjekira ili sjekira za cijepanje?“ može se jednostavno odgovoriti: Ovisi o namjeni.
Šumarska sjekira je pravi izbor za sječu, orezivanje grana i opće šumarske zadatke .
Za cijepanje drva za ogrjev i velikih komada drva i kriški drveća potrebna vam je sjekira za cijepanje .
Svatko tko redovito radi s drvom trebao bi imati obje vrste sjekira u svom arsenalu alata. Pravi izbor i rukovanje ne samo da štedi vrijeme i energiju, već i povećava sigurnost i učinkovitost pri radu s drvom.
Postoji li sjekira koja je prikladna za oba posla?
Krumpholz je razvio i iskovao hibridnu sjekiru koja je idealna za cijepanje drva za ogrjev, kao i za sječu i orezivanje grana. Šumarska i cijepajuća sjekira ima oblik glave vikinške sjekire i može postići vrlo visoku oštrinu s oštrijim kutom rezanja. Glava se znatno zadeblja na stražnjem dijelu i tamo razvija vrlo dobar učinak cijepanja.