Uzgoj cikle: Opsežan vodič za kućne vrtlare
Cikla (Beta vulgaris) je hranjivo povrće i izvrstan izbor za uzgoj u vlastitom vrtu. Svestran je, zdravlju koristan i lako se može uzgajati iu manjim vrtovima. Ovdje ćete saznati sve što trebate znati o uzgoju cikle, od odabira pravog mjesta do berbe.
1. Zašto biste trebali uzgajati ciklu?
Cikla ima brojne zdravstvene prednosti: sadrži mnogo vitamina, minerala i antioksidansa. Osobito je poznata po visokom udjelu folne kiseline, željeza i betaina koji podržavaju cirkulaciju i jetru. Osim toga, cikla je pravi svestrani dodatak u kuhinji: može se jesti sirova, kuhana, pržena ili ukiseljena.
2. Idealan položaj za ciklu
Cikla najbolje uspijeva na sunčanom do djelomično zasjenjenom mjestu. Provjerite je li tlo dobro drenirano kako biste izbjegli nakupljanje vode. Idealno je pjeskovito tlo bogato humusom. Ako je tlo u vašem vrtu teško, možete ga poboljšati kompostom ili pijeskom kako biste povećali propusnost.
Priprema tla:
Duboko prekopajte zemlju kako biste korijenju dali dovoljno prostora za rast.
Prorahlite tlo i uklonite sve kamenčiće koji bi mogli spriječiti rast korijena.
pH vrijednost od 6,0 do 7,5 je optimalna za uzgoj.
3. Sjetva cikle
Najbolje vrijeme za sjetvu cikle je proljeće kada su temperature stalno iznad 5°C. U većini regija to je slučaj između ožujka i travnja. Sjeme možete posijati izravno na otvorenom. Sjeme cikle ima vrlo dobru klijavost i praktički uvijek klija.
Upute za sjetvu:
Sjeme posijte oko 2 do 3 cm duboko.
Pazite da između biljaka bude razmak od oko 10 do 15 cm.
Ako sadite više redova, trebali biste držati razmak od oko 30 cm između redova.
Savjet: Cikla stvara “sjemensku kapsulu” iz koje može izniknuti nekoliko biljaka. Za regulaciju gustoće sadnje mlade biljke treba odvojiti nakon nicanja.
4. Njega tijekom rasta
Ciklu je relativno lako njegovati i zahtijeva vrlo malo pažnje da razvije zdrave i velike gomolje.
4.1. navodnjavanje
Cikla voli ravnomjerno vlažnu, ali ne mokru. Redovito zalijevanje je korisno tijekom klijanja i rasta. U fazi klijanja tlo se ne smije sušiti.
4.2. oplodnja
Tlo za ciklu pognojite organskim gnojivom ili kompostom. Pazite da gnojivo sadrži dovoljno kalija i fosfora, jer su ti hranjivi sastojci važni za rast korijena.
4.3. Kontrola korova
Očistite gredicu od korova. Inače će korovi lišiti gredice hranjivih tvari i vode. Sloj malča može pomoći u suzbijanju korova i zadržavanju vlage u tlu.
5. Berba cikle
Cikla je obično spremna za berbu nakon otprilike 3 do 5 mjeseci. To ovisi o sorti i vremenskim uvjetima. Gomolje možete brati nakon što dosegnu promjer od oko 5 do 10 cm. Ostavite li gomolje dulje u zemlji, oni bi mogli narasti, ali bi također mogli izgubiti okus i teksturu.
Upute za berbu:
Gomolje jednostavno izvucite iz zemlje.
Odrežite listove, ali ostavite oko 2 do 3 cm stabljike da se ne osuše.
Gomolje dobro operite i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
6. Skladištenje žetve
Ubrana cikla dobro se skladišti. Čuvajte na hladnom i suhom mjestu kako biste produžili rok trajanja. Ostat će svježi nekoliko mjeseci u hladnom podrumu ili u odjeljku za povrće u hladnjaku. Obavezno odmah uklonite oštećene ili neispravne gomolje kako biste zaštitili preostale.
7. Problemi uzgoja i njihova rješenja
Štetočine:
Najčešći štetnici su lisne uši i puževi. Lisne uši se mogu suzbiti prirodnim predatorima kao što su bubamare. Puževi se mogu otjerati postavljanjem ogradica za puževe ili njihovim skupljanjem. Općenito, cikla je vrlo robusna i rijetko je pogođena štetnicima.
bolesti:
Cikla može biti osjetljiva na bolesti poput plijesni ili hrđe u lošim uvjetima. Da biste to izbjegli, trebali biste osigurati da je gredica dobro prozračena i odmah ukloniti zaražene biljke. Redovito mijenjanje mjesta uzgoja pomaže smanjiti rizik od bolesti tla.
8. Zaključak: Uzgoj vlastite cikle – isplativa odluka
Uzgoj cikle u vlastitom vrtu ne samo da je jednostavan, već i iznimno isplativ. Uz pravilnu njegu, možete sami ubrati ukusne gomolje i koristiti ih u svojoj kuhinji. Uz gore navedene savjete i trikove moći ćete uzgojiti zdravu i ukusnu ciklu.
Ključne riječi: uzgoj cikle, sadnja cikle, njega cikle, uzgoj povrća, zdrava prehrana, vrtlarstvo, berba cikle.